Meme Bakımı

Hamilelik süresince vücudunuzdaki değişimler, sadece karnınızla sınırlı kalmayabilir. Artan hormonların etkisiyle gebelik döneminde memelerinizde büyüme olduğunu fark edebilirsiniz. Bu büyümenin sizde ağrı gibi belirtiler uyandırma olasılığını en aza indirmek için memelerinizi alttan iyi destekleyecek sütyenler kullanmanız, daha yararlı olacaktır. Özellikle ikinci trimesterden itibaren gebelik öncesi dönemde kullandığınız sütyeninizi değiştirmeniz gerekebilir.

Göğüslerinizi alttan iyi destekleyecek, büyüklüklerine uyan, meme uçlarına sürtünme yapmayan bir sütyen seçmelisiniz.

Gebeliğinizin ikinci yarısından itibaren memelerinizden berrak-sarı renkli kolostrum adı verilen sütün geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu durum memelerinizin bebeğinizi emzirmeye hazırlık yapmaya başladığının bir işaretidir ve uzmanlar tarafından da son derece normal kabul edilir.

Doktorlar, kolostrum meme uçlarınızda kuruduğunda bunu temizlemek için asla alkol veya sabun kullanmamanız gerektiğini söylüyorlar. Bu maddeler meme uçlarınızı tahriş edebilir. Ilık suyla ıslatılmış bir bezle bu bölgenin temizliğini hem rahatça hem de güvenle yapabilirsiniz. Kolostrum akışı sizi rahatsız edecek kadar fazlaysa ped kullanmak da mümkün, ancak bu pedin ıslandıkça değiştirmek de unutulmamalı.

Hamilelik dönemindeki hormonal değişimler yüzünden fibroblast aktiviteleri yavaşlar. Bu durum da, eğer önlem alınmazsa memede çatlaklara neden olur. PHYTOLASTIL GEL, bu çatlakları önlemede size yardımcı olacaktır.

Meme bölgenizde meydana gelen büyüme çatlak görümüne sebep olabilir. Çatlak görünümünü önlemeye yardımcı Phytolastil Gel’i gebeliğinizin 3. ayından itibaren günde 1 kere meme bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu işleme doğumdan sonra menstrüasyon döngünüz düzene girene kadar devam edebilirsiniz. Emziren annelerin kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmayan bu ürünü kullanırken dikkat etmeniz gereken bebeğinizi emzirirken meme uçlarınızın temiz olmasıdır.