Hamilelikte Düzenli Spor ve Egzersizin Önemi

Hamilelikte Spor ve Egzersizin Önemi
Hamilelikte kendinizi daha iyi hissettirecek şeylerden biri hareket etmek! Hamileliğinizden önce egzersiz yapma alışkanlığınız yoksa bile bu alışkanlığı kazanmak için geç değil. Sizin için hamilelikte spor ve egzersizin önemi ile ilgili 13 maddelik bir yazı derledik. Keyifli okumalar dileriz.

13 Maddede Hamilelikte Spor ve Egzersizin Önemi

1. Bu dönemde kilo almanız kaçınılmaz. Düzenli ve size uygun bir spor programıyla daha az kilo almanız mümkün. Yapılan araştırmalara göre hamilelik döneminde düzenli egzersiz yapan bir anne adayı, yapmayan anne adayına oranla 4 kg daha az kilo alıyor!

2. Vücut kaslarınız sıkılaşıyor ve güçleniyor. Bu da daha rahat ve kolay bir doğum geçirmenize yardımcı oluyor.

3. Hamilelik sürecinde sık görülen yüksek kan şekeri, diabet riskini arttırıyor. Düzenli egzersiz yapmak ise diabet riskini %27 oranında azaltıyor. Bu konuda genetiğinizin rolü büyük ama riskleri azaltmanız doğru ve düzenli bir spor rutiniyle her zaman için mümkün!

4. Sadece gebelik sürecinde değil, doğumdan sonra da fiziksel olarak kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Özellikle hamileliğin ikinci yarısında yapılan spor sırt ağrılarınızı büyük ölçüde hafifletecek.

5. Gebelikte artan projesteron hormonuna bağlı olarak, bu dönemde kabızlık anne adaylarının en şikayetçi olduğu konuların başında gelmektedir. Düzenli spor ve yüksek lifli beslenme sindirim sisteminizi düzene sokar ve kabızlığı önler.

6. Her gün yapacağınız 10 dakikalık yürüyüş kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacak.

7. Yapılan bir araştırmaya göre gebelikte düzenli egzersiz yapan annelerin doğum sancıları, yapmayanlara oranla iki saat daha kısa sürüyor. Konu doğum sancısı olunca iki saati bile küçümsemeyin!

8. Düzenli nefes alıp-verme, meditasyon ve huzurlu geçen yarım saatlik egzersizin sonunda hamilelik döneminde stresle daha iyi başa çıkabilirsiniz. Bu nedenle uzmanlar tarafından en çok önerilen egzersiz hamilelik yogası!

9. Yine bu süreçte uzmanlar tarafından önerilen bir diğer egzersiz yüzmek! Suda yapılan aerobik özellikle eklem ağrılarına çok iyi geliyor!

10. Vücudunuz hamileyken çok daha fazla su tutar ve bu da vücudunuzda ödeme sebep olur. Egzersiz yapmak kan akışınızı hızlandırarak vücudunuzdaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

11. Yapılan bir araştırmaya göre gebelikte düzenli hareket etmek çocuğunuzun atletik yapılı ve sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapan annelerin çocukları daha iyi bir hafızaya sahip olurken, bu çocukların dil ve zeka testlerinde de daha iyi sonuçlar elde ettiği araştırma sonuçlarında ortaya çıkmış.

12. Sigara gibi kötü alışkanlıklarınız varsa, gebelikte spor yapmak bu tarz alışkanlıklarınızdan daha kolay kurtulmanıza yardımcı oluyor.

13. Daha iyi bir uyku için egzersiz şart!

Gebelik döneminde hareket etmekten korkmamak size özgüven kazandıracak. Hamilelikte ve sonrasında hayatınızda büyük değişimler gerçekleşecek ve bu değişimler karşısında düzenli egzersiz yapmak, kendinizi hem duygusal hem de fiziksel anlamda daha iyi hissettirecek.
Bol bol su içmeyi unutmayın ve düzenli egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.