Hamilelikte Seyahat İpuçları

Hamilelik döneminde en çok merak edilen konulardan biri de seyahat edip edemeyeceğiniz. Hamilelik sırasında herhangi bir komplikasyonunuz oluşmadıysa seyahat edebilirsiniz. Ancak siz yine de buna karar vermeden önce doktorunuzla görüşerek risk faktörlerini gözden geçirmelisiniz.
Kara veya hava yoluyla seyahat etmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki öneriler işinize yarayabilir;
Hava yoluyla seyahat:
1. Çoğu uçak rması genellikle hamileliğin 35 veya 36. haftasında uçuşlara izin vermediği için biletlerinizi almadan önce mutlaka uçak rması ile irtibata geçin.
2. Kesintisiz yurtdışı veya ülkeler arası uçuşlardan kaçının. Bu tür uçuşlar bebeğinizin ve sizin kalp atış hızınızı artırdığı için daha az oksijen almanıza neden olur.
3. Hamileliğiniz sürecinde ayaklarınızda şişme oluştuysa, daha büyük ayakkabı ve bol kıyafetler tercih edin. Külotlu çorap, diz çorabı ya da belinizi sıkacak sıkı bir kıyafet giymemeyi tercih edin.
4. Biletinizi almadan önce, uçakta hamileler için özel beslenme seçenekleri olup olmadığını kontrol edin.
5. Seyahatiniz boyunca bol bol su tüketmeye özen gösterin.
6. Uçuş sırasında saat başı ayağa kalkıp yürümeye çalışın çünkü ayakta durmak dolaşım sisteminize büyük bir katkı sağlamaktadır.
7. Biletinizi alırken, tuvalete yakın, koridor tarafı bir koltuk seçin.
Kara yoluyla seyahat:
1. Yolculuğa çıkmadan önce emniyet kemerinizi, kalçanızın üzerinden ve göbeğinizin altından omzunuza doğru bağlayın.
2. Kendi arabanız ile seyahat ediyorsanız, oturduğunuz yer ile hava yastığı arasında yaklaşık 30 cm olacak şekilde koltuğunuzu ayarlayın.
3. Tuvalet ihtiyacınız için seyahatiniz sırasında sık sık mola verin.
4. Rahat giyinmeye özen gösterin Çorap da dahil olmak üzerinize dar olmayan kıyafetler tercih edin.