Hamilelikte Egzersiz ve Spor

Uzmanlar, hamilelik esnasında yapılan sporun öneminin çok büyük olduğunu belirtiyorlar. Ancak her gebenin egzersize başlamadan önce doktorunun onayını alması gerekir. Örneğin, eğer rahim ağzının darlığı gibi tıbbı sorunlar söz konusu ise egzersiz yapılmamalıdır. Hamilelikte egzersiz yapmayı düşünen kadınlar bu isteğini mutlaka doktoru ile paylaşmalı ve doktorunun kendisine getirebileceği kısıtlamalara uymalıdır. Doktorlar, eğer gebeliğe özel riskli bir durum yoksa gebelerin egzersiz yapmalarına izin vermekteler. Egzersizlere, genellikle gebeliğin 3. ayı bittikten sonra başlanılması tarafından öneriliyor.

Peki egzersiz yapmak, hamilelik ve hamileler için neden önemli?

Gebelikte egzersiz ve sporun faydaları:

 • Bel ve sırt ağrılarını azaltır.
 • Uyku problemini azaltır.
 • Anne adayının hem fiziksel hem psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.
 • Gebelikteki duruş ve vücut şekil bozukluklarını azaltır.
 • Normal doğumu kolaylaştırır ve kısaltır, sancıyı azaltır.
 • Doğum sonrasında anne vücudunun daha kolay toparlanmasını sağlar.
 • Annenin kendine güvenini arttırır.
 • Annenin daha uygun şekilde kilo almasını sağlar.
 • Gebelikte oluşan şişlik ve ödemleri azaltır.

post-hamilelikte-egzersiz-ve-spor

Gebeliğiniz süresince yapacağınız egzersizlerde dikkat edebileceğiniz bazı noktalar ise şunlar:

 • Gebelikte yapılabilecek en kolay ve en yararlı egzersiz yürüyüştür. Düzenli yürüyüş kalp ritminizi düzenler, diyabet ve gebelik zehirlenmesi riskini azaltır.
  Yüzme de hamilelikte çokça tercih edilen ve yararları kanıtlanmış sporlardan biridir. Su içinde egzersiz yapmanız hem sakatlık risklerini en aza indirir, hem de şişlik ve sırt ağrıları gibi sorunlarınızın giderilmesinde yardımcı olur.
  Hamilelik yogası da, özellikle stres seviyesini düşürmek için yardımcı olabilecek bir egzersiz çeşidi. Size özel yoga duruşlarını görmek için,Yoga With Adriene kanalına.
  Ve pilates… Pilates, sizi ve vücudunuzu zorlamadan karnınız, sırtınız ve leğen kemiğinizi güçlendirir. Bu da pilates’i en uygun hamilelik sporlarından biri yapıyor.
 • Anne adayının hamilelik süresince uzman doktor kontrolü ve mümkünse spor eğitmeni eşliğinde emniyetli ve güvenli şekilde spor yapması önerilir.
 • Spor sırasında hatırlanması gereken en önemli noktalardan biri de, amacın asla kilo vermek veya almayı engellemek olmadığıdır. Egzersiz yaparken uygun beslenmenize dikkat ederseniz, her gebe gibi normal şekilde kilo alırsınız. Gebelikte kilo almayı engelleyecek kadar ağır ve uzun egzersizler kesinlikle önerilmemektedir. Egzersiz esnasında en önemli noktalardan biri ise düzenli ve yeterli miktarda sıvı alımı olarak öne çıkar.
 • Egzersiz esnasında mevsime uygun kıyafetler giyilmelidir. Egzersiz aşırı uzun ve sizi nefes nefese bırakacak kadar ağır olmamalıdır. Ortalama 20-30 dakika egzersiz uygundur ve aşırı terleme, bitkinlik, nefes nefese kalma, çarpıntı olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Spor sırasında 5-10 dakikada bir kısa dinlenmeler ve nefes alarak rahatlamalar yapılmalıdır. Her zaman egzersize başlamadan önce 5 dakika yavaş yavaş ısınma hareketleri yapılmalıdır ve egzersiz bırakılırken de yavaş yavaş bırakılmalıdır.

Hamilelikte egzersiz ve spor seçenekleriniz için detaylı bilgiyi, http://www.babycentre.co.uk/a758/guide-to-exercising-in-pregnancy linkinden de edinebilirsiniz.