Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Hamilelik döneminde çatlak oluşumu her anne adayını endişelendirir. Hamilelik döneminde veya doğumdan sonra hızlı kilo alıp verme ve hormonal değişimler çatlak oluşuma neden olur. Çatlaklar bildiğiniz üzere sadece hamilelik döneminde oluşmaz. Ciltte esneklik kaybı, genetik faktörler, kuru bir cilt ve düzensiz beslenme gibi nedenler de çatlak oluşumuna yol açar.
Cildimiz üç ana katmandan oluşur: Epidermis, Dermis ve Hipodermis. Gebelikte oluşan çatlaklar deri altındaki dokularda meydana gelir. Dermisteki lifler cildin dayanıklılığını, elastikiyetini ve diriliğini sağlar. Bu liflerin bahsettiğimiz sebeplerden dolayı kopması ciltte çatlak oluşumuna neden olur ve Türkiye’de hamilelerin %60-90’ı hamilelik döneminde oluşan çatlaklarından şikayetçi.

Peki korkulu rüyanız haline gelen hamilelik döneminde çatlak oluşumunu nasıl engelleyebilirsiniz? ve Çatlak izlerini nasıl azaltabilirsiniz?

Öneriler

1. Sağlıklı ve düzenli beslenme. Sağlıklı bir vücut aynı zamanda esnektir.
2. Lifli yiyecekler tüketmek oldukça önemli!
3. Günlük su tüketiminiz yeterli bir seviyede olmalı. Su metabolizmanızı hızlandırır ve toksinlerin vücudunuzdan daha hızlı atılmasına yardımcı olur.
4. Her ne kadar zor olsa da kontrollü kilo alımı hamilelik çatlaklarında belirleyici bir rol oynar! Özellikle bu dönemde hızlı kilo alıp vermekten kaçınmanız gerekir.
5. Düzenli spor ve yürüyüş sizi bu süreçte rahatlatır, vücudunuzu daha esnek tutar ve en önemlisi sağlıklı kilo alımı konusunda size destek olur.
6. Haftada 2-3 kere duşta vücudunuza peeling yapın. Kese ve kıllı vücut fırçaları yardımıyla kan dolaşımınız hızlanır. Duş alırken çok sıcak su ile yıkanmaktan kaçının.
7. Arınmış cildinize ayda 1-2 kere masaj yapın. Masaj yaparken cildinizi besleyen krem ve yağlar kullanabilirsiniz.
8. Hamilelik döneminde düzenli bir şekilde cildinizi nemlendirmeniz çok önemli! Nemli ve beslenmiş bir cilt dayanıklı ve esnektir.

Hamileyim Güzelim Tavsiyesi

Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, cildinizi nemlendirmek ve bol su tüketmek çatlak oluşumunu engellemeye yardımcı olur, fakat size kesin bir çözüm sunmaz. Bu dönemde çatlak oluşumunu engellemek için etkili bir desteğe ihtiyaç duyarız. Lierac Phytolastil Gel içeriğinde bulunan yeniden yapılandırıcı kompleks ile çatlak oluşumunu engellemeye destek olur.
Günde 1 kere karın, basen, göğüs gibi çatlak oluşumuna yatkın bölgelere masaj yaparak uygulayın. Hamileliğinizin üçüncü ayından itibaren ve hamilelik sonrası ilk menstruasyon dönemine kadar kullanabilirsiniz.