Hamilelikte Bulantıyı Yatıştıracak Tavsiyeler

Hamilelikte birçok kadın özellikle sabahları artan mide bulantısı ile baş etmek zorunda kalıyor. Bunun nedenin net olarak bilinmemesine rağmen artan kadınlık hormonu düzeyi olarak tahmin ediliyor. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde etkisi azalsa da bulantı birçok kadını olumsuz olarak etkileyebilir. Bu olumsuz etkileri azaltabileceğiniz bazı yöntemler mevcut.

1. Dinlenin
Kaliteli uyku hamilelikte oldukça önemlidir. Hamileler için tasarlana bel ve boyun destekli yastıklar daha kaliteli bir uyku almanızı sağlar. Bulantılar arttığında kısa şekerlemeler yapmanız bu durumu yatıştıracaktır.

2. Kafeini azaltın
Bazı araştırmalar kafeinin gebelerde mide bulantısını tetiklediğini öne sürmektedir. Kafein alımını azaltmanız mide bulantınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

3. Sıvı Alımını Arttırın
Bazı anne adayları midesi bulandığı için sıvı alımını azaltmaktadır. Aksine vücut susuz kaldığında bulantıyı tetikleyeme başlar. Bu yüzden su içmek oldukça önemlidir.

4. Yanınızda Koku Bulundurun
Bazı kokular bulantıyı tetiklediği gibi bazılarınınsa bulantıyı yatıştırdığı gözlemlenmiştir. Fesleğen ve limon kokuları bulantıyı yatıştırmaya yardımcı olan kokulardır. Yanınızda taşıyacağınız bir dal fesleğen ya da limonu bulantı hissi geldiğinde koklamanız faydalı olacaktır.

5. Yağlı Yiyecekleri Azaltın
Aşırı yağ ile hazırlanan yiyecekler yalnızca hamilelerde değil birçok insanda bulantıya sebep olmaktadır. Bu yüzden daha hafif yiyecekler tüketerek bulantı hissini bastırabilirsiniz.

6. Midenizi Boş Bırakmayın
Midenizin boş olması bulantıyı tetikleyebilir. Gün içerisinde meyve ya da hafif atıştırmalıklar ile bunun önüne geçebilir aynı zamanda ana öğünlerde daha az yemek yiyerek daha sağlıklı olabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde mide bulantıları alışılageldik bir durum olsa da şikayetleriniz baş gösterdiğinde doktorunuza danışmayı ve doktorunuzun da vereceği tavsiyeleri almayı unutmayın.