Hamilelik Sonrası Yaşayacağınız 5 Durum

Şu an hamile iseniz fiziksel değişikliğinizin farkındasınız demektir. Vücut kıllarının büyümesi, cilt lekeleri, şişen ayaklar bunlardan sadece birkaçı. Ancak doğumdan sonra da birçok değişiklik yaşayacaksınız, neler mi?

1. Saç dökülmesi.
Doğum yaptıktan sonra hormon seviyeniz düştüğü için saçlarınız da buna bağlı olarak dökülmeye başlar. Bu dökülmeler saçınızın hamilelik öncesi durumuna geri dönene kadar devam etmektedir.

2. Hayalet tekmeler.
Bu tekmeler hamilelik testi için eczaneye koşmanızı sağlar. Korkmayın, fantom atışlar, rahminizin hamilelik öncesi durumuna geri dönmesine bağlı olarak yaşanmaktadır.

3. İdrar kaçırma.
Hamileliğiniz boyunca pelvik taban kaslarınız zayıfladığı için gülerken, hapşırırken, öksürürken kendinizi tutamayabilirsiniz. Bu durumu kaslarınıza pelvik taban egzersizleri yaparak önleyebilirsiniz.

4. Kanayan diş etleri.
Emzirme, vücudunuzdan kalsiyumu aldığı için diş etlerinizde kanamalar oluşur. Kalsiyum seviyenizi korumak için bol miktarda yeşil yapraklı besinler tüketmelisiniz.

5. Unutkanlık
Yorgunluk ve hormonlar hamilelik sonrasında unutkanlığa neden olur. Kelimeleri unutmak, hikayenin ortasında kaybolmak, o an ne yaptığınızı unutmak yeni annelerin ortak şikayetlerdir. Korkmayın, bu semptomlar zamanla azalacak, kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.