Hamilelik Döneminde En Çok Merak Edilenler

Hamilelik dönemi kadınlar için mucizevi bir sürecin başlangıcı. Kadınlar bu dönemde hayat tarzlarında, alışkanlıklarında bazı değişimler yapmak zorunda kalırlar. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Faruk Onur Başeğmez’e kadınların bu değişim sürecinde en çok merak ettiği 3 konuyu sorduk. 

Egzersiz yapmalı mıyım?

Hamilelik döneminde en büyük problem vücut ağırlık merkezinin yer değiştirmesidir. Bu nedenle anne adayları doktor kontrolü ve uzman eğitmen eşliğinde hamilelik dönemi boyunca egzersiz yapmalıdırlar. Hamilelik döneminde egzersiz yapan anne adayları daha az kilo alırlar ve gestasyonel diyabet riski daha azdır. Ayrıca daha kuvvetli karın kaslarına sahip oldukları için normal doğumdaki ağrılara karşı daha dayanıklı olurlar. Hamileliğin son döneminde gelişen uykusuzluk ve dolaşım probleminden kaynaklanan bacak şişmesi problemleri ile savaşmak için de anne adaylarına düzenli egzersiz yapmalarını öneriyoruz.

post_roportaj-şekil-1

Nasıl Beslenmeliyim?

Anne adayları farklı özellikler gösteren gebelik dönemlerinde farklı beslenme şekilleri ile hareket etmelidirler.

1. Trimester (12. haftaya Kadar): Bu dönemde hedef annenin mide bulantılarıyla baş etmek yönünde olmalıdır. O yüzden beslenme sık ve az olmalıdır. Mide asidini azaltan gıdalar olarak grisini, kraker, beyaz peynir, mevsim çorbaları bu dönem için uygundur.

2. Trimester (12-27 hafta arası):  Bu süreçte proteinli gıdalar (et, tavuk, balık) tercih edilmelidir. Sebze çorbaları, bol sıvı alımları önemlidir. Peynir, süt, yoğurt gibi gıdalar pastörize olmalı ve bol tüketilmelidir. Haftada 2 kez alternatif protein olarak mercimek, fasulye gibi bitkisel proteinler alınmalıdır.

3. Trimester (28-40 hafta arası):  Anne adayının doğuma yaklaştığı bu süreçte mide yanmaları sık olmaktadır. Bu süreçte kramplar ve ağrılar magnezyum eksikliğine bağlı olduğundan magnezyum içerek besinlere ağırlık verilmelidir. Demir eksikliğini gidermek için kuru üzüm ve kırmızı et tüketilmelidir.

Hamilelikte Çatlak Problemi ile Nasıl Savaşırım?

Hamilelik, cildin daha kırılgan, daha duyarlı ve daha reaktif olmasına yol açan bazı değişimleri başlatır. Hamilelik döneminde en korkulan ve en sık karşılaşılan cilt problemi çatlaklardır. Hamilelikte çatlaklar hormonal değişimler, genetik yatkınlık, hızlı kilo almak ve bebeğin kilosu ile orantılı olarak oluşabilir.

LIERAC tarafından geliştirilen PHYTOLASTIL serisi fibroblast hücresi üzerinde etkili ilk çatlak karşıtı ürünleri içerir. Bitkisel yeniden yapılandırma kompleksi içeren PHYTOLASTIL GEL, hücrelerdeki kolajen ve elastin proteinlerinin birleşiminin artmasını sağlar; bu sayede çatlak oluşumu engellenir. PHYTOLASTIL GEL, hamileliğin 3’üncü ayından itibaren kullanılmaya başlanmalı ve hamilelik sonrasında ilk regl dönemine kadar kullanılmaya devam edilmelidir.