Doğum Refakatçi’sinin Rolü

Bebeğin doğumuna tanıklık etmek muhteşem bir tecrübedir. Bu muhteşem anı paylaşan kişi bebeğin babası olabileceği gibi, müstakbel annenin en yakın arkadaşı, annesi veya kız kardeşi de bu şansa erişebilecek kişiler arasında yer edinebilirler. Refakatçi seçiminde en önemli nokta, seçeceğiniz kişinin sakin, panik yapmayan, ve her koşulda size destek tereddütsüz destek verebileceğine inandığınız biri olmasıdır.

Doğum refakatçinin görevi gerçekten önemlidir. Kolay gibi görünse de, refakatçinin görevi sıkılacak bir el sağlamaktan fazlası.

Refakatçinin asıl görevi tam destek ve cesaret vermek, doğum esnasında anneyi mümkün olduğunca sakinleştirmek ve rahat ettirmek, doğum sonrasında ise anneyi mümkün olduğunca rahat ve huzurlu hissettirmektir.

Refakatçinizi belirlerken, şu özelliklere sahip birine ihtiyacınız olacağını aklınızdan çıkartmayın:

  • Her kaprisinize olumlu tepki vermeye hazır,
  • Stresli olduğunuz için fikirlerinizi değiştirdiğinizde bunalmayacak,
  • Sizinle odayı adımlamaktan veya yere çömelip öğrendiğiniz tüm pozisyonları denemekten mutlu olacak,
  • Aniden odayı terk etmesi istendiğinde saldırganlaşmayacak,
  • Zor zamanlarda kuvvetli kalan, düşünce ve duygularınızı temsil eden,
  • Doğumunuz sırasında kendinizin yapmaya gücünüzün olmadığı her şey için destek veren biri…

Bu durumun sorumluluğu fazla olsa da hediyesi bu sorumluluğu fazlasıyla karşılıyor. Size doğumda yardımcı olacak refakatçiniz tüm bu süreci tecrübe edecek, bebeğinizin dünyaya bakışını ilk o görecek. İhtiyaç halinde yeni doğan bebekle ilgilenmek de onun görevi olacak. Doğum boyunca çektiği tüm zorluklar, bebeğinizin ilk gülücüğüyle unutulacak 🙂