Doğum korkularınızı nasıl yenebilirsiniz?

Büyük gün yaklaştıkça tüm anne adaylarını bazı korkular sarar. Bunlar genellikle doğum öncesi ve doğum sırasında yaşanabilecek sorunları içeren korkulardır. Beraberinde yeni sorular ve yeni kaygılar getiren bir zincir halinde devam etmektedir. Tüm bunlar anne adaylarını daha fazla strese sokup, strese bağlı kasılmalar, uyku bozuklukları, depresyon gibi birçok sağlık sorununa neden olabilir. Bilmelisiniz ki tüm bu sorularla başa çıkabilirsiniz.

1. Kulaklarınızı yakın çevrenize kapatın!
Her doğum aynı değildir ve herkes aynı süreci yaşayacak diye kesin bir bilgi yoktur. Çevrenizdeki insanların kötü deneyimlerini dinlemek sizi strese sokacak ve korkularınızı tetikleyecektir. Bu konuşmalardan uzak durmalısınız.

2. Doğum videolarını asla izlemeyin!
“Neler yaşayacağım” sorusuyla gelen merak sizi araştırmalara itebilir ve kendinizi birden doğum videolarını izlerken bulabilirsiniz. Yapacağınız en büyük hata bu olabilir. Bu tarz videoları izlemek yerine mutlu anne-bebek videoları sizi çok mutlu edecektir.

3. İnternetteki her bilgiye inanmayın!
İnternetteki her bilgi doğru değildir. Ve bu bilgilerin çoğu deneyimleri paylaşmak için yazılmıştır. Uzman bilgisi olmayan içerikleri okumaktan vazgeçin.

4. Doğru kaynakları takip edin!
Eğitim setleri satın alabilir, hamilelik içerikli dergileri takip edebilirsiniz. Bunlar hem hamilelik döneminde ve hem de sonrasında size kolaylık sağlayacak bilgileri öğrenmenizde yardımcı olacaktır.

5. Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin!
Tüm hamilelik sürecinde en iyi arkadaşınız doktorunuz olmalıdır. Çünkü bu süreçte, en önemli bilgileri aktaracak, en rahatlatıcı tavsiyeleri verecek ve yaşayabileceğiniz tüm olumsuz sorunlara doktorunuz çözüm bulacaktır.

6. Pozitif düşünün!
O’na kavuşacağınız anı, birlikte yaşayacağınız mutlulukları düşünmek size çok iyi gelecektir.
Unutmayın ki dünyanın en büyük mucizesini yaşayacaksınız ve bunun için çok şanlısınız.