Beyaz Gürültünün Bebekler Üzerindeki Etkisi

Farklı frekanstaki seslerin üst üste eklenmesiyle oluşan sese beyaz gürültü denilir. Yağmur ve dalga sesi, elektrik süpürgesinin ve fön makinelerinin çıkarttığı sesler beyaz gürültüye örnek gösterilebilir.

Son dönemde popülerliği artan bu kavram özellikle bebekler üzerinde çok fazla kullanılmaya başlamıştır. Sebebi ise bu sesin bebeğin anne karnında duyduğu uğultuya benzemesidir. Bunun üzerine birçok albüm yapılmış hatta beyaz gürültü makineleri piyasa sürülmüştür. Peki beyaz gürültü bebeğinizin üzerinde nasıl bir etki oluşturmaktadır.

Şöyle düşünelim, nasıl ki yağmurlu bir akşamda yağmurun sesini ya da deniz kenarında dalgaların kıyıya vuruşunu dinlemek size hoş geliyor ve rahatlatıyorsa, beyaz gürültü de bebekler üzerinde bu rahatlık hissini veriyor. Aynı zamanda bebeklerin daha rahat uyumasını, kendilerini güvende hissetmesini sağlıyor ve uykunun bölünmesine engel oluyor.

Uzmanlar tarafından bu sesin günde bir ya da maksimum iki saat kullanılması tavsiye ediliyor. Siz de kullanmayı düşünüyorsanız uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.