Bebeklerde Uyku Eğitimi

Yeni anne ve babaların da bildiği gibi iyi bir gece uykusu, bebeğinizi yatağa sokmak çok zorlu olabilir. İyi yatak zamanı alışkanlıkları oluşturmak, özellikle de dördüncü ay civarı büyük önem taşır. Bu noktada uyku düzeninde ona bir yapı ve tutarlılık vermenize ihtiyacı vardır.

Bebeğiniz nereye koyarsanız orada uyumaya alışacaktır. Nerede uykuya dalarsa tüm gün ve tüm gece orada olmayı bekleyecektir. Bu yüzden kendi yatağında uyumasını istiyorsanız uykusu gelmiş ama henüz uyanıkken onu yatağına yerleştirin.
Bebeğinizin huzurla uykuya dalmasını izlemeden takip etmeniz gereken birkaç basit adım var:

Uyku Alanını Temizleyin

Uyku alanında bulunmaması gerekenler, şöyle özetlenebilir:

  • Fazla yastıklar
  • Fazla battaniyeler
  • Tampon dolgular
  • Pelüş hayvanlar ve oyuncaklar
  • Yatak iskeleti ile arasında çok fazla boşluk olan şilteler
  • Fazla kıyafetler

bebeklerde-uyku-egitimi-figure1

Bir Program Oluşturun

Bebeğiniz iki üç saatlik hafif uykularla bir düzene sahiptir ama dört aylık olduğunda artık yavaş yavaş kendi kendine derin uykuya nasıl geri dalacağını öğrenmeye başlıyor olacaktır. Araştırmalar dört aylık olduğunda bir bebeğin beyninin, gerçekten uyanmadan 6 ila 12 saat uyumaya yetecek kadar olgunlaştığını göstermektedir.

Bebeğiniz gece kendi uykuya geri dalmayı keşfettiğinde hem anne hem bebek daha iyi uyuyacaklardır. Bu yüzden ne kadar zor olsa da bebeğinizden gelen ilk seste fırlamak yerine sakin olmaya çalışıp, ona kendi başına uykuya geri dalma zamanı verin. Sakinleşmezse onu rahatlatmayı deneyin. Alışması birkaç gece sürecektir fakat kısa süre içinde başaracaktır.

İyi bir uyku zamanı programı ile uyku eğitimine ne kadar erken başlarsanız bebeğiniz de o kadar çabuk öğrenecektir. Uyku zamanı öncesi bebeğinizin sakinleşmesi için ona bir ninni söyleyin.

Işığı Akıllıca Kullanın

Işığın ve karanlığın, bebeğiniz için içgüdüsel tetikleyiciler olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Gün içinde bebeğinizle ışıklı alanlarda zaman geçirin. Onu öğlen uykularına bile olabildiğince ışıklandırılmış ortamlarda yatırın. Geceleri ise uyuma ortamını mümkün olduğunca karanlık tutun.

Bebeğinizin günlerini aydınlık, gecelerini de karanlık bir hale sokarsanız, bebeğinizin zihni ve vücudu ne zaman uyuyacağını kendi kendine öğretebilir.

bebeklerde-uyku-egitimi_figure2

Vücut Dilinizi İyi Kullanın

Bebeğiniz uyku sürecindeyken, onunla göz göze gelmemeye özen gösterin. Bebekler, ufak sinyallerle bile kolayca uyku modundan çıkıp, oyun moduna girebilirler. Onunla göz göze gelmemeniz, bu tehlikeyi minimuma indirecektir.

Bebeğinizi uyutmak, sizin için yorucu bir süreç haline gelebilir. Ancak bu adımları uygularsanız, size sadece onun uyurken ne kadar tatlı gözüktüğünü düşünmek kalır!