Bebeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar

Yenidoğan bebekler ile oyun oynamak bebeğinizin zihinsel gelişimini destekleyen en büyük araçlardan biridir. Çünkü insan beyninin gelişimi ilk yıllarda çok hızlı olduğu için verilecek bilgiler bebeğinizin gelişimine olumlu katkılarda bulunacaktır. Bu yüzden bebeğinizle oynayacağınız oyunlar ile bu gelişimi etkili ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

0 – 1 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz basit bir oyun var. Bebeğinizi dikkatle kucağınıza alın ve çeşitli mimikler ile yüzüne eğilin her ne kadar anlamıyor gibi görünse de inanın zihni hepsini kaydedecektir.

1 – 2 aylık bebeğinizin çıngıraklı oyuncakları ile eğlenceli bir aktivite yapmaya ne dersiniz? Bebeğiniz yatay pozisyondayken çıngırakları kendi elinize sabitleyin ve neşeli cümleler kurun. Sizin için önemli olan kelimeyi söylerken çıngırağı sallayın. Bu şekilde bebeğinizin dikkat seviyesini sağlamış olacaksınız.

2 – 3 aylık bebeğiniz için edindiğiniz oyuncak halkaları birbirine geçirin ve onun dokunabileceği seviyede tutun. Bebeğinizin halkaları tutup çekmesini sağlayın. Bu sırada komut sözcükler edinip -çek, tut, bırak- tekrarlayın. Dinleme ve kavrama yeteneğini gelişmesine yardımcı olacaksınız.

3 – 4 aylık bebeğinizin duyuları daha fazla gelişmiş olacağından artık sizi dikkatli bir şekilde incelemeye başlayacaktır. Bu ayda üzerini giydirirken farklı bir ses tonuyla “parmak geliyor” diyerek işaret ve orta parmağınızı yürüyen insan gibi hareket ettirerek gıdıklama oyunu oynayabilirsiniz. Bu sayede hem bebeğinizin takip etme yetisi gelişecek hem de birlikte keyifli vakit geçirmiş olacaksınız.

4 – 5 aylık bebeğiniz için oynayabileceğiniz en keyifli oyunlardan bir tanesi, oyun halısı üzerine koyduğunuz oyuncağa ulaşmasını sağlamaktır. Bu sayede bebeğinize egzersiz de yaptırmış olacaksınız. Aynı zamanda tutma kabiliyeti geliştiği için eline verdiğiniz oyuncağı diğer eline almasını sağlayan “elden ele” oyununu oynayabilirsiniz. Oyuncak bebeğinizin elindeyken birkaç defa nasıl yapacağını ona konuşarak anlatın. Ardından karşısına geçerek siz de aynı hareketleri tekrarlayın. Bu oyunla beyinsel gelişimine de katkıda bulunacaksınız.

6- 9 aylık bebeğiniz için resimli kitaplar edinin. Her resim üzerinde durarak farklı hikayeler anlatın. Ses tonunuzu da hikayede sürekli değiştirin. Bu daha çok ilgisini çekecektir. Aynı zamanda konuşma yetisinde de büyük gelişmeler sağlayacaktır.