Bebeğinizin Duygusal ve Fiziksel Gelişimi

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra duygusal ve fiziksel olarak birçok aşamadan geçecektir. Bu aşamaları ay ay birlikte incelemeye ne dersiniz?

Bebeğiniz 1 Aylık
Bebeğiniz ilk ayda sizi ne kadar tanımasa ve tepki vermese de ilerleyen aylarda bu durumun kolaylaşması için onunla sürekli konuşmanız önemlidir. 15-18 saat boyunca uyur, hareketleri tamamen reflekstir. Gece ve gündüz farkını bilmez. Göz teması kurmaya başlar. Seslere tepki verebilir. Ona sürekli dokunmanız hem sevinmesini hem de sizi daha erken tanımasını sağlar.

Bebeğiniz 2 Aylık
Artık gündüzleri daha fazla uyanık kalmaya başlar. Geceleri daha uzun uyur. Gözleri ile hareket halindeki bir cismi takip edebilir. Yanında olmanızdan büyük mutluluk duyar. Cisimleri birkaç saniye elinde tutabilir. Onunla her konuştuğunuzda size tepki gösterecektir. İşte ilk etkileşimleriniz başlıyor.

Bebeğiniz 3 aylık
İletişim yeteneği hızla gelişmeye başlar. Çıkardığı sesler daha net ve anlaşılırdır. Destekleme ile kucağınızda oturabilir. Yüzüstü yatarken 5-10 saniyeliğine kollarından destek alarak vücudunu kaldırabilir. Yalnız kalmak istemeyebilir. Anne ve babasını daha iyi tanır.

Bebeğiniz 4-5 Aylık
Nesneleri daha iyi kavramaya başlar. Yatağında yuvarlanıp dönebilir. Ellerini yana açarak uçak hareketini tekrarlar. İlginizin farkındadır ve size gülücükler atar, ilginizi kestiğinizde ağlayabilir. Aynı heceleri tekrarlayarak sesler çıkartır. Sessiz konuşmalarınızı dahi duyabilir. Diş çıkarma sancıları ve buna bağlı huysuzluklar başlayabilir.

Bebeğiniz 6-7 Aylık
Eline aldığı her nesneyi ağzına götürmeye çalışacaktır. Emeklemeye başlayacaktır. Yardımcı olmak için ona dokunmayın. Kendisi ne yapması gerektiğini öğrenecektir. Neyi isteyip neyi istemediğini size belli eder. Diş çıkarma dönemine girdiği için gece uykudan ağlayarak uyanır. Denge yetisi iyice gelişir ve kendi oturabilir. Bu dönemde evde sürekli gezinti yapmaya çalışacağı için, sivri köşeli eşyalara, ulaşacağı prizlere dikkat etmeniz ve bunlara karşı önlem almanız gerekmektedir.

Bebeğiniz 8 Aylık
Emeklemesi artık daha seri hale gelir. Oyuncaklarını incelemeye başlar. Sizi taklit etmeye çalışacaktır. Kendi boyuna uygun koltuklara tırmanmaya ve taytay durmayı deneyecektir. Öğrenmesi için onunla oyunlar oynamalı, bazı hareketlerin ipucunu göstermelisiniz.

Bebeğiniz 9 Aylık
Artık yürümeye başlar ya da yürüme denemelerinde bulunur. Tek heceli kelimeleri rahatlıkla söyler. Merak duygusu ağır basacağı için eline geçen her şeyi detaylı inceler. Ani seslerden irkilebilir. Bütün ilginin kendinde olmasını ister. Annesinin gözünün önünden ayrılması ağlamasına sebep olur. Geçmişi hatırlayabilir.

Bebeğiniz 10-11-12 Aylık
Bebeğiniz 1 yaşına adım adım yaklaşırken artık müzik duyduğunda vücudunu sallamaya başlar. Doğruyu ve yanlışı ayırt edebilir ve takdir bekler. Sizi ve çevrenizdekileri taklit etmek en üst seviyelere çıkmıştır. Sorulan sorulara cevaplar verir. Nesneleri çok iyi tanır. Oyuncak tercihleri oluşur. Yaşıtları ile oynamaktan zevk alır. Basit komutları yerine getirir. Ve sosyalleşmeye başlamıştır.
Bundan sonra sizi taklit edecek, sizin gibi davranacak, siz ne iseniz O da o olacak. Bunun için en büyük sorumluluk siz anne ve babalarda. O’nu sevgiyle büyütün.