Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenmenin Yolları

Kız mı olacak erkek mi?

Anneliğin dünyanın en güzel duygusu olduğunu söylerler. Siz de bunu tatmak üzeresiniz ya da daha önce yaşadığınız bu duyguyu tekrar yaşayacaksınız. Hamile olduğunuzu öğrendiniz ve tatlı bir telaş başladı. Aklınıza ilk gelen soru da “acaba kız mı olacak erkek mi?” bu soru üzerine eşiniz ya da yakın çevrenizden tahminler gelmeye başladı. Cinsiyeti öğrenmek için birçok yol var. Peki nedir bunlar?

Sabah bulantısı çok yoğunsa kız çocuğunuz olabilir, eğer hiç bulantınız olmuyorsa doğacak bebek erkek olabilir. Ya da yüzünüzün aldığı şekle göre de tahminlerde bulunabilirsiniz. Yuvarlak bir yüze doğru değişim göstermek ve basenlerinizden alacağınız kilolar kız çocuğu işaret ederken karnınızın sivrilmesiyse erkek çocuğu göstermektedir. Bu yöntemlere daha yüzlercesi eklenebilir; saçlarda kızıllaşma ise kız, sürekli tatlı yeme isteği erkek, kaprisli ve agresif ruh hali kız, yüzün güzelleşmesi erkek…
Şunu bilmelisiniz ki bu yöntemlerin hiçbir doğruluğu yoktur. Bunun için de yapmanız gereken tek şey 14.hafta ile 20.hafta arasında doktorunuzun yapacağı görüntülemeleri beklemek. Çünkü kesin sonuca ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Aslında “kız mı erkek mi?” sorusundan önce düşünmeniz gereken çok daha önemli şeyler var. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek cinsiyetin ne olacağı konusundan çok daha önemlidir. Çünkü içinizde taşıdığınız canlı sizinle beslenecek, sizinle hissedecek, sizinle büyüyecek. Siz ne yaşarsanız onu yaşayacak. Mutlu ve sağlıklı bir bebek olması, aldığınız en güzel hediye olacak.

Kuralları çok zor olan bir dünyaya bebek getiriyorsunuz. Bu yüzden sorularınız bebeğinizin doğduktan sonra sağlıklı gelişimi, nasıl bir ortamda büyümesi gerektiği, iyi bir eğitimin nasıl verilebileceği, en önemlisi de iyi bir birey olması için neler yapılabileceği gibi başlıklar olmalıdır. Çünkü yaşayacağı hayatta attığı her adımın arkasında sizin dokunuşlarınız olacak. Bunun için de önce kendinizde ufak değişiklikler yapmanız gerekiyor. Ona göstereceğiniz sevgi, vereceğiniz eğitim, davranışlarının şekillenmesinde önemli adımlar olacak. Dünyaya getireceğiniz bebek aslında sizin aynanız olacak.

Bunun için de cinsiyet telaşından sıyrılıp, internette karşınıza çıkan asılsız uygulamaları bir kenara bırakıp daha verimli olacak bilgilere ulaşın.

Unutmayın, kız ya da erkek çocuk dünyaya getirmek önemli değil. Çocuğunuzun her zaman takdir edilmesi, sevilmesi, iyi bir dünya için yaşaması her zaman daha önemlidir.