Bebeğinizi Güneşten Korumanın Yolları

Havaların ısınmasıyla birlikte bebeğinizle dışarda vakit geçirmek isteyebilir, tatil planları yapabilirsiniz. Ancak yaz aylarında özellikle dikkat etmeniz gereken bir şey var: Güneş. Güneşin koruyucu etkilerinin olduğu gibi zararları da çok fazla olduğu bilinmektedir ve özellikle yenidoğan çocukların bu etkilerden korunması gerekmektedir. Bebeğinizin temiz hava almasını ve doğayla buluşmasını sağlarken bir yandan da güneşin zararlı etkilerinden korunması için şunları yapabilirsiniz;

Yenidoğan bebeklerin ciltleri çok savunmasızdır. Birkaç dakika içinde güneşin yakıcı etkisi altında kalabilirler. Bu yüzden çıplak olarak güneş altında kalmasının yan etkileri olabilir. Güneşe çıkıldığında kıyafetleriyle korumalı ve gölgede vakit geçirmesini sağlamalısınız.

6 aydan küçük bebeklerde güneş kremi kullanılması tavsiye edilmediği için bu grubun kıyafetler ile korunması daha uygun olacaktır.

Güneş ışınlarının yoğun olduğu 10:00 – 14:00 saatleri arasında bebeğinizi güneşe maruz bırakmamalısınız.

Pusetlerin korucu başlıkları kullanılarak bebeğin güneşten korunması sağlayabilirsiniz.

6 aydan büyük bebeklere özel geliştirilen güneş kremlerinin, güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi UV ışınlarının etkisinin azalmasına yardımcı olacaktır. Güneş koruyucular güneşe maruz kalınan süre boyunca cilde tekrarlanarak uygulanmalıdır.