Bebeğiniz İçin Doğru Bez Seçimi

Bebeğinizin sağlığı, huzuru, uyku düzeni ve belki de en, önemlisi, mutluluğu için bez seçimi büyük önem taşımaktadır. Bebeğinizin tuvalet alışkanlığı kazanana dek kullandığı bez, yaşadığı veya yaşayabileceği uyku problemlerinin önemli bir etkeni olabilir. Çünkü yanlış bez seçimi sonucunda oluşabilecek pişik ve tahrişler, bebeğinizin huzurunu kaçırabilir ve hem sizi, hem de bebeğinizi uykusuz gecelerle savaşmak zorunda bırakabilir.

  • Bebeğiniz için ideal bezi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan ilki bebeğinizin cinsiyetidir. Kız ve erkek bebeklerin anatomik farklılıklarından dolayı, idrarın yayıldığı bölge farklılık göstermektedir. Artık bebek bezi üreticileri bu konuyu esas alarak bezler üzerinde bölgesel çalışıp, kız ve erkek bebekler için farklı bölgelerde emiciliği arttırmaya özen gösteriyorlar. Bu sayede bebeğinizin genital bölgesi kuru kalarak, tahriş ihtimali minimuma indirgeniyor.
  • Bezlerde sevimli figürlerin olması da bebeğinizin ilgisini çekmesi açısından yararlı olabilmektedir. Çünkü çoğu bebek çıplak kalmayı çok sever ve bezleri takılırken kendilerini huzursuz hissedebilir. Bunun için çevresini tanımaya çalışan bebekleriniz için onlara farklı gelecek renkler ve figürler seçmek, bezlerini yadırgamamalarını sağlayacaktır.
  • Doğumdan sonraki ilk aylarda çok büyük miktarlarda bez almamaya özen gösterin. Böylece sizin ve bebeğiniz için en uygun bezi bulamana kadar gereksiz masraf yapmamış olursunuz. Ayrıca bebeğinizin ilk bezleri için mutlaka doğumunu bekleyin. Bu sayede bebeğinizin ağırlığını tam olarak bilebilir ve bezi buna göre alabilirsiniz.

Unutmayın;

  • Yeni doğan bebekler günde 7-8 beze ihtiyaç duyacaklardır.
  • İlk birkaç hafta sonra bu günlük ihtiyaç, 5-6’ya düşecektir.
  • Yeni doğan bebekler çok hızlı büyür, bu nedenle de en küçük boy bezlere sadece ilk birkaç hafta sığacaklardır.