Bebeği Sütten Kesme

Sütten kesilmenin doğal olarak başladığını veya artık başlama vakti geldiğini gösteren üç işaret vardır:

Bebeğiniz, artık meşgul bir hale gelmiştir.

Çocuğunuz hareket etmeye başladığında özellikle gün içinde sabit oturup ememeyecek kadar dünyayı keşfetmekle meşguldür. Uyku zamanı öncesi veya biraz rahatlatılmaya ihtiyaç duyduğunda emzirme yakınlığını hissetmek için size hâlâ sokuluyorsa şaşırmayın.

Bebeğinizin katı gıdaları keşfetmeye başlamıştır.

Çocuğunuz katı gıdaları keşfettiğinde tüm o lezzetli tatlar ve dokular karşısında anne sütüne olan ilgisini kaybetmeye başlamış olabilir. Ancak unutmayın ki ilk doğum gününden önce katı gıdalar, anne sütünün veya bebek mamasının yerini almamalıdır. Bunun yerine bebeğiniz en azından bir yaşına gelinceye kadar katı gıdaları anne sütünü tamamlayıcı olarak düşünebilirsiniz.

Yaşam tarzınız değişmiştir.

Bebeğiniz, dünyası değişen tek kişi değildir. Yeni bir gebelik, iş durumunuzda bir değişiklik, programınızda bir kayma, yeni faaliyetler veya sadece kendi adınıza emzirmeye olan isteğinizin azalması – tüm bunlar, bebeğinizi sütten kesmek için geçerli sebeplerdir.

Bebeğinizi sütten kesiyorsanız veya bebeğiniz kendi kendine artık istemiyorsa bir yaşına gelinceye kadar hassas sindirim sisteminin inek sütüne hazır olmayacağını unutmayın. O zamana kadar katı gıdaları desteklemek için biberonda veya bardakta anne sütü veya mama verin. Sütten kesmenin ne zaman başlarsa veya nasıl olursa olsun bu geçişi, bebeğinizin gelişiminde bir diğer olumlu nokta olarak işaretleyin.

Unutmayın, bebeğinizin sütten kesilmesi, onun hayatındaki ilk ileri adım. Bu adım kutlamaya değer!