Anne Karnında Müzik

Bebek anne karnında gelişmeye başladıkça dış dünya ile kurduğu bağ da güçlenmektedir. Çok net olmasa da söylenenleri duyar ve hatta onlara karşı birtakım tepkiler de gösterir. Bu yüzden bebeğin stresten uzak bir gelişim göstermesi için anne karnında müzik dinlemesi hem anne hem de bebek için eğlenceli bir durumdur. Hamile kadınların çoğunun merak ettiği “Anne karnında müzik dinletmenin etkilerini” maddeler halinde inceleyelim.

Stres
Annenin bebeğine sakin müzikler dinletmesi, hem anne için hem de bebeği için stresten uzaklaşmayı sağlayan bir yoldur.

Dil Gelişimi
Bebeğe dinletilen müziğin, kulak ve dil gelişimini sağladığı ve doğduktan sonra bu süreçlerin kolayca gelişmeye devam ettiği uzmanlar tarafından söylenen faydalardan sadece biridir.

Fiziksel Gelişim
Dinletilen müziğe anne karnında bebeğin hareketlenmesini sağlar bu da küçük kasların gelişimini sağlayacaktır.

Duygusal Gelişim
Anne karnında müzik dinleyen bebekler, agresiflikten uzak, daha uysal bir karaktere sahip olurlar. Bu da ileride yaratıcı yönlerini tetiklemeyi sağlayacaktır.

Zihinsel Gelişim
Anne karnında başlayarak müzik dinleme alışkanlığı sağlanan bebeklerin beyin kıvrımlarında önemli gelişmelerin olduğu, sayısal hesaplamaları daha seri yapabildikleri, pratik düşünebildikleri araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

Bu dönemde özellikle klasik müzikler, daha sakin bir yapıda oldukları ve birçok duyguyu harekete geçirdikleri için tavsiye edilmektedir.

Bebeğinizle eğlenceli zamanlar geçirmeniz dileğiyle.